TR
Booking.com
Booking.com
Booking.com Booking.com
Haberler
Anket
Gökçeeada'da Hangisini Yapmayı Tercih Edersiniz?
Ada Kültürü
Gökçeada'da Mutfak Kültürü

Zeytin ve zeytinyağı kültürü doğal olarak tüm adada yaygın. Geçmişten bugüne yaşatılan Rum mezelerinde, Türk yemeklerinde, iki kültürün kaynaşmış Ege'ye özgü bu mutfağında gerçek zeytinyağının kokusunu ve lezzetini bulacaksınız.

Adanın tepeleri yabani kekik, ve türlü otlarla kaplı , bu tepelerde beslenen hayvanların etleri çok lezzetli keçi ve kuzu etinden birbirinden güzel ızgara ve fırın yemekleri yapılıyor. Doğal ortamda yetişen keçi ve koyunların sütleri ile yapılan peynir çeşitleri de kahvaltınıza ve mezelerinize farklı lezzetler katıyor. Tamamen doğal ortamlarda yetişip toplanan otlarla da zengin meze çeşitleri hazırlanıyor.

Mevsimine göre bulabileceğiniz taze balık çeşitlerinin dışında ahtapot, kalamar, istakoz, yengeç ve karideslerden dilerseniz ızgara , kızartma veya kiremitte farklı lezzetler bulabilirsiniz.

Fauna ve flora çeşiti çok zengin bir ada burası, bol kekikle beslenen arılarımızın ürünü kekik balı müdavimi olacağınız bir tat. Zeytin reçelinden domates ve patlıcan reçeline kadar çok zengin lezzetler ve tatlar sunuyoruz sizlere..

Zengin rum mutfağının vazgeçilmez eski tatlarından cicirya, vişinada, kuşburnu kurabiyesi, sakızlı muhallebi'yi Zeytinli Köyün farklı mekanlarında bulabilirsiniz. Ada merkezinde Meydani Pastahanesinde yapılan Madam Efi'nin tarifinden Efibadem kurabiyeside adaya özel tatlardan dilerseniz pastahanede dilerseniz paket yaptırarark evinizde bu nefis kurabiyelerin tadına bakabilirsiniz.

Ağustosta yapılan Meryem Ana Panayırı zamanında rum mutfağının farklı tatlı ve yemeklerini tatma fırsatı bulabilirsiniz.Adada yetişen keçi ve kuzuların etleriyle yapılan mantı, gözleme, çiğ börek, döner türk mutfağının farklı lezzetleri bizden tatlar .

Gökçeada'da Şarap Kültürü

Şarap Kültürü çok eski olmakla beraber ticari olarak son 15-20 yıl sürede kendini geliştirmeye başladı adamızda , önceleri daha çok rumların yapımına ağırlık verdikleri şaraplar artık hemen hemen her köyde birkaç ev şarabı üreticisi ile devam ediyor.Adanın en popüler şarapçısı Tepeköy'de Barba Yorgo kendi yetiştirdiği Cabernet Sauvignon, Bozcaada'dan getirttiği Kuntra gibi türlerle kırmızı şaraplar yapıyor, Vasilaki üzümü ve çam reçinası ile ürettiği Reçina Şarabını farklı lezzetler arayanlar için tavsiye ederiz. Yeni dikimleri yapılan üzümlerle oluşturulan bağlarda gelecek yıllarda daha çok zengin şarap çeşitlerini bulabileceksiniz.

Gökçeadamızda Etis Zeytinyağlarının sahibi Nusret Avcı önderliğinde gelişen organik tarım konsepti Nusretbey Şaraplarının sahibi olduğu bağlarda hayat buldu öncelikle, daracık ve oldukça engebeli bir patikadan ulaşılan bağlar görülmeye değer, kuşbakışı adayı izleyebileceğiniz bu bağda bağ bozumlarına katılabilir, birbirinden lezzetli organik şarapların tadına bakabilirsiniz.