TR
Booking.com
Booking.com
Booking.com Booking.com
Haberler
Anket
Gökçeeada'da Hangisini Yapmayı Tercih Edersiniz?
Ayvacık
AyvacıkAslında Behramkale (Assos) Ayvacık'ın köylerinden biri, ama Assos'un bir turizm merkezi olarak ünü öne geçmiş. Assos'un hakkını yemeyelim ama Liman'da üst katı otel, alt katı lokanta güzel bir yer de olsa sıkışıp kalmak çevreye haksızlık olur.İlçenin kuruluşuna dair bilinenler daha çok yöre halkının söylenceleri biçimindeki bilgiler. Ama yörenin yerleşim tarihinin çok eski tarihlere uzandığı çevre hakkındaki antik çağ bilgilerince doğrulanıyor. Babakale'den başlayıp Küçükkuyuya kadar olan 78 km'lik  sahil şeridi Ayvacık ilçesine bağlı.


Flora

Bir yerde
Flora
 

Kazdağı Çiçekleri

Kazdağı Çiçekleri

Kazdağı Çiçekleri

Kazdağı Çiçekleri

Kazdağı Çiçekleri

bulunan bitkiler listesi Flora, bitkilerin farklılaşma alanları çok özel ve sınırlı ise bu bitki türleri de endemik diye adlandırılıyor.Türkiye Endemik bitki türleri yönünden de özel bir zenginliğe sahip.

Çanakkale orman yoğunluğu açısından Türkiye'nin en zengin yörelerinden. İl sınırlarının %54'ü orman alanı. Özellikle Kaz Dağları bu zenginliği sağlıyor.

Türkiye'nin endemik tür varlığının büyük bölümü de Kaz Dağları'nda bulunuyor.

Kaz Dağları, oksijen yoğunluğu açısından Türkiye'nin en iyi koşullara sahip bölgesi. Bu da bitki çeşitliliğini, olumlu etkiliyor.Sadece Kaz Dağları'nda yetişen 21 bitki türü var. (Kaz Dağları endemiği)

Kaz Dağları Göknarı bunlar arasında farklı bir öneme sahip. Babadağ'ın kuzeydoğu yamaçlarında ve 1000-1500 metre yüksekliklerde yetişen bu göknar türünün bulunduğu alan Kaz Dağları Göknarı Tabiat Koruma Alanı" ilan edildi.

Türkiye'nin endemik türlerinin çoğu aynı zamanda Kaz Dağları'nda da yetişiyor.Kaz Dağları ve Çanakkale bu nedenle, Türkiye'de yeni gelişmeye başlayan, dünyada ise geleceğin turizm türlerinden biri olarak görülen eko turizm için neredeyse her şeye sahip.Diğer outdoor turizm türleri (trekking, avcılık, kuş ve bitki gözlemciliği, binicilik, dağ bisikleti vb) için de Çanakkale ve Kaz Dağları Türkiye'nin hemen hemen eni iyi ve en çok ilgi gören bölgesi.
Kaz Dağları'nın Endemik türlerinin bir bölümü:

- Kaz Dağları Göknarı(Abies Equi Trojani)
- Kaz Dağları  adaçayı (Sideritis Trojana)
- Jasione idea Stoj
- Çiçekleri sarı renkli Centaurea Odyssei
- Yabani soğan türü (küçük pembe çiçekli) allium kurtsiamon
- Çakışır otu
- Beyaz çiçekli şakayık - tombak (Paeonia mascula)
- Kırmızı şakayık (paeonia pergegrine
- Dağ lalesi - anemone blando
- Kaz Dağları çiğdemi (Crows candidus)

Fauna

Kaz Dağları faunası da oldukça çeşitli. Son yıllarda yılkı atları görüldü. Kazdağları'nda yırtıcı kuşlardan kartal şahin, atmaca, görülür. Kuş türleri açısından da çok zengin. Ayı, yaban domuzu, vaşak, çakal, yaban kedisi, karaca ve yılkı atları ise yaban varlığının bir bölümü.
Ayrıca ilimiz birçok göçmen kuşun göç yolları üzerinde yer almakta. Kumkale,Tuzla ve Biga ovaları ile boğazın her iki yakasındaki dere ağızlarında ve özellikle Troya Tarihi Milli Parkı içerisinde kalan Menderes Deltası ile Sarıgöl çevresi çok sayıda su kuşuna ev sahipliği yapıyor.

Lamponia antik yerleşimi

Assos İskelesi'nin çok yakınındaki antik yerleşimde günyüzündeki kalıntılara bakıldığında 5. yy'da kurulduğu tahmin ediliyor.Edremit Körfezi'ne hakim yerleşimin sur duvarlarının bir kısmı ayakta.