TR
Booking.com
Booking.com
Booking.com Booking.com
Haberler
Anket
Gökçeeada'da Hangisini Yapmayı Tercih Edersiniz?
Çan - Biga
Çan

Çan İlçesi

Yenice'den batıya doğru ilerleyen karayolu Çan yakınında ikiye ayrılıyor. Sağa dönülürse Çan, Biga, Karabiga'ya çıkıyor. Karabiga Marmara Denizi kıyısında sahil kasabası. Doğru devam edilirse Kirazlı üzerinden Çanakkale'ye varılıyor.Çan seramikleri tanınan bir ilçe, büyük bir seramik fabrikası var ve orta yerinden Biga'yı geçip Karabiga'nın doğusunda Marmara Denizi'ne dökülen Biga Çayı geçiyor. Antik Çağ'da bu yöre Sergis adıyla biliniyordu. İlçe merkezinde Belediye tarafından işletilen Çan kaplıcası ve 16 km. uzaklıktaki Tepeköy'de Çan-Tepeköy kaplıcası bulunuyor. Çan'daki kaplıcanın suyu 46 derece sıcaklıkta, Tepeköy'deki ise 37-49 derece arasında.


Biga

Biga

Çan-Biga yolu Biga Çayı'nı izliyor. 36 Kilometrelik yol iyi. Antik Çağ'da burada Pegea kenti vardı. Biga adının da buradan geldiği düşünülüyor. 30 bin kadar nüfusu bulunan Biga 1364 yılında Osmanlı topraklarına katıldı. Çarşı Camisi 1911'de yapılmış. Sanayisi, tarımı ve hayvancılığıyla ilimizin ekonomik gelişmişliği bakımından ön planda olan Biga ilçesi, girişimci insanlarıyla tanınır. Parion antik kentini de sınırları içinde barındıran Biga, Osmanlı döneminde sancak merkezi idi.

Karabiga

KarabigaBiga'dan ayrılıp Çanakkale yoluna girilip 8 km. sonra sağa dönüp 20 km. daha ilerle yince Marmara kıyısında bir sahil kasabası olan Karabiga'ya ula şılıyor. Geniş bir koyun etrafına yerleşmiş belde yazlık konutların bulunduğu bir sayfiye yeri. Koyu dönüp yazlık evleri geçince bir burun üzerinde antik Priapos kentinin kalıntıları heybetli surları ile karşımızda. Yer yer ayakta olan surlar burunun öteki tarafına kadar uzanıyor. Abydos ve Miletoslularca kurulmuş bir koloniydi. İ.Ö. 334 yılında Büyük Karabiga Priapos Kent Kalıntılarıİskender'in Perslere karşı başlattığı Doğu Seferi'nde ilk büyük zaferi kazandığı Granikos Savaşı burada geçmişti. 1364 Yılında Osmanlı egemenliğine girdi.Surlar Bizans döneminden kalma ve kent savunması ve duvarcılık tekniği açısından incelenmesi gereken bir kent. Karabiga'nın girişinden sola ayrılan yol Şahmelek yolu. Devam edildiğinde Parion antik kentine ulaşılıyor. Buradan dar yolla Balıkçeşme' den ana yola çıkılıyor, sağa dönüp devam edildiğinde Çanakkale Boğazı geçiş noktalarından birisi olan Lapseki'ye geliniyor.