Ad Soyad
E-posta

Hesabınızı etkinleştirmek için geçerli bir e-posta adresi girmeniz gerekmektedir.
Aktivasyon Mesajınız en kısa sürede gönderilecektir. Lütfen mesajı görememeniz durumunda Spam/Gereksiz E-postalar bölümünü kontrol ediniz.

TR
TL
Haritada Ara
Yazarlar
Haberler
Anket
Gökçeeada'da Hangisini Yapmayı Tercih Edersiniz?
Gökçeada: Bizim Adamız
Gökçe Erünsal
Gökçeada: Bizim Adamız
Hikâye odur ki;
“Tanınmış gezgin Thomas Cook, bir araştırma gezisi sırasında Atlas Okyanusu'nun ıssız bir yerinde, çığlıklar atan milyonlarca kuşun havada daireler çizerek uçtuğunu gördü. Kulakları sağır edecek denli yüksek sesle çığlıklar atan kuşların kimileri yoruldukça, kendilerini okyanusun dev dalgaları arasına atıyorlardı. Onlar bu son hareketleriyle yaşamlarına son veriyorlar, kendilerini okyanusun dalgalarına bırakırken, çaresizlikten ölüme teslim oluyorlardı.
Bu olaya yalnızca Thomas Cook değil, o bölgede ki balıkçılarda yıllardır tanık olmuşlardı. Kuş bilimcileri ise, yaptıkları araştırmalarda göçmen kuşların farklı yönlerden gelerek okyanusta bu noktada birleştiklerini keşfediyorlar, fakat onların, birbirleri peşi sıra kendilerini ölümün kucağına atmalarının nedenini bir türlü çözemiyorlardı.
Gerçek, geçtiğimiz yüzyılın ortalarında anlaşıldı. Bu trajik olayın yaşandığı yerde bir zamanlar bir ada vardı. Göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan bu ada, bir deprem sonunda, okyanusa gömülmüştü. İnsanların, yok olduğunun bile ayırdına varamadıkları ada, göç yollarının ortasında kuşlar için vazgeçilmez "dinlenme" durağıydı. Kuşlar binlerce yıllık kalıtımsal alışkanlıklarıyla adanın yerini bilmekteydiler ve yıpratıcı, uzun yolculuklarının ortasında, biraz dinlenebilmek ve toparlanabilmek için, yine binlerce yıllık kalıtımsal güdüleriyle, okyanusun ortasındaki adaya geliyorlardı ama... Olması gereken yerde adayı bulamayınca, yorgunluktan bitkin bedenlerini çığlık çığlığa okyanusun sularına bırakmak zorunda kalıyorlardı.”
Ne güzel betimlemiş hikâyeci; herkesin hayatında, kendisini toparlayabileceği, uzun göç yollarında bir tutam taze nefes alabileceği bir adanın varlığının; önemini anlatırken. Ya sizin, hiç böyle bir adanız oldu mu?
Bizlerin bir adası var. Kuzey Ege’nin serin sularında tüm güzelliği ile, tüm bakirliği ile bizi bekleyen bir Ada… Gökçeada; nam’ı diğer rüzgârların adası… Dillere dolanan ifadesi ile Yeşil ve Mavi’nin Özgür Dünyası…
Şehrin tüm sıkıntılarından; trafiğinden, cümbüşünden uzaklaşabileceğiniz; kendinizle kalabileceğiniz; irili ufaklı birçok koyunda gönlünüzce masmavi deniz ile buluşabileceğiniz; Aydıncık’ta bir kadeh Ada Şarabıyla dolunayın en güzel yansımalarını izleyebileceğiniz; Zeytinli Köy’de günün tüm yorgunluğunu bir fincan dibek kahvesi ile atabileceğiniz Gökçeada sizleri de bekliyor.
Sizlerin de Adası olmak için; hayatınızdaki tüm yorgunluklarınızda nefes alacağınız bir durak olmak için…
Ada’nın kumsalları, tarihi, yıllardır iki kültürün oluşturduğu ahengi, göz alabildiğine uzanan ormanları, anlatılacak o kadar çok şeyi var ki. Yavaş yavaş siz Gökçeada dostları ile paylaşacağız bunları. Ama dileğimiz odur ki dinlemekle, anlatmakla olmaz; gelin birlikte yaşayalım…
En yakın zamanda görüşmek dileği ile.

8040 kere görüntülendi.